Precis som tidigare år finns ett flertal studentidrottare bland de elitidrottare som tilldelas Riksidrottsförbundets och Svenska Spels Elitidrottsstipendium 2025–2026. Stödet gör det möjligt för aktiva på landslagsnivå att kombinera sina idrottsliga satsningar med högre studier, något som blir allt viktigare för en hållbar elitidrottskarriär.

Årets upplaga av Elitidrottsstipendiet omfattar 60 idrottare från 40 olika specialidrottsförbund. Samtidigt har både antalet mottagare och stipendiesumman stärkts, vilket innebär att fler får möjlighet att satsa på både idrott och utbildning. Varje stipendiat får 60 000 kronor, fördelat över två terminer.

Bland stipendiaterna 2025 återfinns flera aktiva med stark koppling till den internationella studentidrotten. Axel Landelius och Daniel Magnusson från curling har representerat Sverige vid Vinteruniversiaderna 2023 och 2025, friidrottaren Axelina Johansson tog guld i kula vid Sommaruniversiaden 2025 där även Erik Farmakas var med i truppen och tävlade i Taekwondo, medan skidorienterarna Jonathan Ståhl och Jonathan Gustavsson har erfarenhet från både Student-VM och Universiader.

Att så många studentidrottare finns bland årets stipendiater visar på studentidrottens betydelse som en viktig utvecklingsmiljö. Tävlingar som Universiader och Student-VM fungerar ofta som språngbräda till internationella seniormästerskap, och stipendiet ger idrottarna ytterligare stöd i att balansera sina dubbla karriärer. Elitidrottsstipendiet är mer än bara ett ekonomiskt bidrag. Genom bland annat läger på Bosön, resurser inom idrottspsykologi, idrottsmedicin och karriärvägledning får stipendiaterna ett helhetsstöd för att kunna växa både som idrottare och studenter.

Fakta Elitidrottsstipendiet
Arrangör:
 Riksidrottsförbundet i samarbete med Svenska Spel
Syfte: Ge aktiva på landslagsnivå möjlighet att kombinera elitidrott och studier på högskola/universitet
Omfattning: 2025–2026: 60 stipendiater från 40 specialidrottsförbund
Stipendiesumma: 60 000 kronor per läsår (30 000 kr/termin)
Extra stöd: Idrottspsykologi, idrottsmedicin, idrottsfysiologi, karriärvägledning, Bosön-läger och deltagande på Idrottsgalan
Krav: Landslagsnivå de senaste två åren, studier på minst halvfart efter gymnasiet

Här hittar du hela listan med elitidrottstipendiater

Läs mer om elidrottstipendiet

Missa inget som händer inom studentidrotten Följ oss på Instagram och prenumerera på vårt nyhetsbrev

Här hittar du några av de aktiviter som är på gångTill kalendariet

Är du intresserad av SAIF:s tävlingsverksamhet? – kontakta adam.stigborn@saif.se